Kam investovat ve druhé polovině roku 2024?

16.07.2024

Druhé čtvrtletí nezačalo příliš dobře. Akcie klesly ze svých maxim kvůli rostoucímu geopolitickému napětí na Blízkém východě a přetrvávající inflaci. Trhy se však brzy odrazily ode dna a dosáhly nových historických maxim díky pozitivním zprávám o hospodářských výsledcích společností, nižším inflačním číslům a naději na snížení úrokových sazeb. Méně se dařilo evropským akciím, protože evropské trhy nepřijaly dobře výsledek voleb do europarlamentu. Naopak akcie z Asie a z rozvíjejících se trhů po delší době překonaly svou výkonností akcie z rozvinutých trhů. Na dluhopisových trzích se dařilo zejména firemním dluhopisům investičního stupně a dluhopisům s vysokým výnosem. Vládní dluhopisy ve většině hlavních regionů ztrácely.

Změna v měnové politice centrálních bank

Za zásadní dobrou zprávu považuji tu o ustupující inflaci. FED na svém zasedání ujistil, že jeho dalším krokem bude snížení sazeb. Zároveň však revidoval svou projekci ze tří snížení sazeb na pouhé jedno v letošním roce. Důležitou skutečností je, že celosvětově nyní 20 z 37 centrálních bank uvolňuje sazby, což znamená posun od předchozího trendu zpřísňování měnové politiky. 

Tato globální změna v měnové politice naznačuje, že současné vysoké výnosy hotovosti jsou dočasné. Ostatně na tuzemských vkladových produktech už je to nějaký ten měsíc znát. I když do budoucna budeme muset velmi pravděpodobně počítat s vyššími sazbami, než na jaké jsme byli v posledních letech zvyklí, zmíněné monetární uvolnění naznačuje, že doba atraktivních výnosů se chýlí ke konci. 

Příležitosti na dluhopisových trzích

Většina dluhopisů, mimo státní dluhopisy, nyní poprvé za poslední dva roky převyšuje svými výnosy výnosy hotovosti. Ekonomice se daří a s tím je spojená i nízká míra bankrotů firem. Díky tomu mohou investoři získat vyšší výnosy právě v dluhopisových nástrojích, pokud podstoupí úvěrové riziko. Stále je tu tak příležitost vytvořit si silný potenciál příjmu i ochranu v případě ekonomického poklesu. Taková příležitost nebude trvat věčně.



Příznivé podmínky pro akcie

Na akciových trzích dosáhl letos index S&P 500 29. rekordního maxima. Když v historii akciové trhy v první polovině roku dosáhly mnoha nových maxim, celoroční výnos akcií se v průměru pohyboval kolem 20 %. Vzhledem k tomu, že ekonomika je nejzdravější za poslední desetiletí a inflace se pravděpodobně ustálí mezi 2 - 3 %, zůstávají podmínky pro akcie příznivé. Ziskové marže jsou silné, velké firmy vykazují navzdory vyšším sazbám solidní zisky a 80 % společností z indexu S&P 500 překonalo v prvním čtvrtletí svými výsledky očekávání. Pouze čtvrtina amerických akcií však zatím překonala 14% roční výnos indexu S&P 500, což vytváří další příležitosti.

Nová kapitola pro evropské akcie?

Také v Evropě jsme svědky lepšící se ekonomické situace. Spotřebitelé jsou na tom dobře díky růstu mezd, výhled na zisky firem je pozitivní a snížení úrokových sazeb poskytne další podporu spotřebitelům i firmám. A chtěl bych zmínit ještě jeden trend. Tím je to, že vedení evropských firem začalo být mnohem vstřícnější k akcionářům. Rozvahy firem umožnily evropským firmám vyplácet svým akcionářům vyšší dividendy. Navíc evropské společnosti začaly odkupovat své vlastní akcie. Zpětné odkupy byly dlouhou dobu využívané americkými společnostmi a v průběhu let podpořily lepší výkonnost amerických akcií. V Evropě byla tato praxe mnohem méně obvyklá. To může znamenat zcela novou kapitolu pro evropské akcie.

Inflace a geopolitika i nadále rizikem

Přetrvávajícími riziky zůstávají i nadále zejména inflace a geopolitická rizika. Tématu inflace jsem se v reportech věnoval poměrně často. Pokud jde o geopolitická rizika, historie nám ukazuje, že geopolitické události jen zřídka zanechaly trvalý negativní dopad na akciové trhy. Společnost J. P. Morgan zkoumala 36 takových událostí, které nastaly od 2. světové války. Zjistili, že 6ti měsíční a 12ti měsíční výnosy indexu S&P 500 byly po těchto událostech totožné s výnosy v ostatních obdobích, kdy k žádné geopolitické události nedošlo. Geopolitika však může mít hluboký dopad na některé lokální trhy. Jako příklad lze uvést třeba akcie německých firem s malou tržní kapitalizací, které výrazně zaostaly za velkými firmami v Německu a za globálními akciemi kvůli ruské invazi na Ukrajinu a následnému přerušení dodávek energie. 

I když některé trhy byly, a mohou být, ovlivněny konkrétními událostmi, celkově zůstává světová ekonomika silná. I nadále však zůstáváme ostražití a v portfoliích našich klientů využíváme globální diverzifikaci, abychom ochránili jejich portfolia před potenciálními destabilizujícími událostmi. Ekonomický výhled na druhou polovinu roku 2024 zůstává pozitivní, ale je nutná opatrnost.