Silný růst trhů a pokles úrokových sazeb: Co přineslo 3. čtvrtletí investorům

14.10.2024

I když to tak na přelomu července a srpna nevypadlo, 3. čtvrtletí bylo pro investory dalším úspěšným obdobím. Po zveřejnění neuspokojivých ekonomických údajů z USA a zvýšení úrokových sazeb japonskou centrální bankou si akciové trhy prošly na začátku srpna poklesem. Ve druhé polovině čtvrtletí se však nálada obrátila. Investory povzbudily dobré výsledky firem za 2. čtvrtletí, pokrok v boji proti inflaci, zářijové snížení sazeb americkou centrální bankou o půl procentního bodu a nová podpůrná opatření v čínské ekonomice.

Akcie na rozvinutých trzích zhodnotily za čtvrtletí o 6,5 % a ještě lépe se dařilo akciím malých firem a akciím z nemovitostního sektoru. Akcie z rozvíjejících se trhů tentokrát překonaly trhy rozvinuté, když asijské akcie mimo Japonsko zhodnotily o 10,6 %. Díky poklesu úrokových sazeb rostly i ceny dluhopisů.

Hlavním důvodem silného růstu na rozvíjejících se akciových trzích byly podpůrné kroky čínské vlády a centrální banky, s cílem podpořit ekonomiku a dosáhnout plánovaného pětiprocentního růstu. Mezi hlavní opatření patří snížení úrokových sazeb, snížení úroků u hypoték o 0,5 %, snížení minimální akontace na úvěry do nemovitostí, podpora velkých bank a další. Čínský nemovitostní trh má však od roku 2021 vážné problémy a je otázkou, jestli optimismus z podpůrných opatření vydrží.

Třetí čtvrtletí bylo bohaté na události. Hlavní z nich byla jednoznačně snížení úrokových sazeb americkou centrální bankou, ale i ostatními centrálními bankami (viz graf výše). Klesající inflace umožnila FEDu snížit úrokové sazby po dlouhých 14-ti měsících od posledního zvýšení. Stejně tak snížila své sazby v průběhu čtvrtletí ECB a proces snižování zahájila také Bank of England. Ačkoli v sobě již trhy měly určitý pokles naceněny, bylo snížení sazeb dobrou zprávou pro dluhopisové trhy.

Pokud se podíváme do historie, údaje společnosti Ned Davis Research ukazují, že akciím se v prvních 12-ti měsících po snížení úrokových sazeb dařilo dobře. Od roku 1974 měly akcie kladnou výkonnost v 80 % případů a průměrný výnos činil 15 % viz tabulka vlevo níže.

Výsledky však mohou být výrazně horší, pokud nastane recese. V případě recese měly akcie po roce kladné zhodnocení pouze ve třetině případů a jejich průměrný výnos dosahoval – 8 %. V opačném případě, tedy když po snížení sazeb nenásleduje recese, akcie byly v každém období v plusu a dosahovaly průměrného výnosu 22 %.

I když se z dostupných dat zdá, že recese je méně pravděpodobná, našli bychom argumenty pro oba scénáře. I kdyby se nám však podařilo budoucí vývoj dobře odhadnout, dalo by nám to stejně pouze odpověď na to, jak se pravděpodobně budou trhy chovat v krátkém časovém období. To není pro naše dlouhodobé investiční strategie podstatné. Základní investiční pravidlo je jednoduché - pravděpodobnost vašeho úspěchu se zvyšuje s investičním horizontem (viz graf níže).

Pozitivním efektem toho, že se inflace vrátila na přijatelnou úroveň je to, že centrální banky mají znovu prostor pro podporu ekonomiky prostřednictvím nižších úrokových sazeb v případě, že je to potřeba. S tím souvisí pro investory dobrá zpráva, že patrně dochází k tomu, že jednotlivá aktiva začínají mít méně podobný vývoj. Tedy nižší vzájemnou korelaci. Díky tomu začíná mít rozdělení portfolia mezi více tříd aktiv opět větší smysl. To bylo patrné v průběhu srpna, kdy výrazný růst cen dluhopisů pomohl vyrovnat ztráty, které byly na akciích (viz graf vpravo).

Kvůli americkým prezidentským volbám nás možná čeká období, kdy na akciových trzích budou větší výkyvy. Díky odpoutání se vývoje jednotlivých aktiv však mohou být naše portfolia výrazně odolnější, než po většinu post-covidového období. To je jednoznačně dobrá zpráva.

V následujícím čtvrtletí bude většina ekonomických titulků věnována právě americkým prezidentským volbám. I když vás mohou předvolební titulky a události znervózňovat, historická data ukazují, že výsledky voleb nejsou pro naše portfolia až tak podstatné. Dlouhodobě je lepší držet se promyšleného dlouhodobého finančního plánu, který odpovídá osobním cílům a toleranci k riziku, než zohledňovat politické události. Podrobněji jsem se tomuto tématu věnoval ve svém článku.